Aktualności miejscowe

Opieka Zdrowotna po zmianach.

Z 1 października nastąpiła zmiana w nocnej i świątecznej opiece całodobowej, ale przypomnimy ogólne zasady działania opieki zdrowotnej.

Podstawową Opiekę Zdrowotną świadczą Ośrodki Zdrowia (tzw. POZ-y) w tygodniu w godz 7-19 (lekarze 8-18). Mieszkańcy Podolsza w większości należą do dwóch ośrodków:

Natomiast nocną i świąteczną opiekę zdrowotną (czas kiedy ośrodki są zamknięte) sprawuje ZOZ Oświęcim ul. Wysokie Brzegi 4 (Szpital Powiatowy), tel. kontaktowy: 33 84 48 493

Ambulatorium czynne:

  • od poniedziałku do piątku  w godzinach: od 18.00 do 8.00 dnia następnego
  • soboty ,niedziele i dni ustawowo wolne od pracy w godzinach: od 8.00 do 8.00  dnia następnego

Ambulatorium znajduje się w budynku głównym Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, wejście od Poradni Specjalistycznych za Pracownią Rezonansu Magnetycznego, I-piętro gabinety nr. 114,115,117

Przypominamy, że Ośrodki Zdrowia jak i Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna również świadczą usługi wyjazdowe. Jeśli ktoś nie może się udać samodzielnie do lekarza, a nie jest to stan pilny, to powinien wezwać sobie pomoc lekarską do domu (np. celem zbadania, wypisania recepty). Tak samo Ośrodki i Nocna Opieka świadczą usługi wyjazdowe pielęgniarek celem realizacji zleceń lekarskich (głównie zastrzyki), dla osób które samodzielnie nie mogą się udać na takie zlecenie.

Kolejnym poziomem opieki zdrowotnej jest Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) tel. 33 844 83 29, również znajdujący się w ZOZ Oświęcim. Tutaj można przyjechać samodzielnie w sytuacjach nagłych zachorowań, interwencji chirurgicznych lub innych w których ośrodki zdrowia nie mają odpowiedniego zaplecza żeby tej pomocy udzielić.

I ostatnim elementem opieki zdrowotnej jest Pogotowie z Zespołami  Ratownictwa Medycznego. Jeden z ważniejszych telefonów, które należy w życiu zapamiętać: 999. Korzystamy również w sytuacjach nagłych, stanach zagrożenia życia. Ale miejmy świadomość, że pogotowie nie udziela porad, nie wypisuje recept, nie powinno zajmować się jednostkami chorobowymi przewlekłymi (chyba, że stan się pogorszył). Ale też nie bójmy się używać tego telefonu, niech dyspozytor medyczny określi potrzebę interwencji ZRM-u.

 

 

Loading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.