Aktualności miejscowe

Podsumowanie zabrania z dn. 24.09.2021

Na zebraniu było obecnych około 50 osób, wśród nich nie zabrakło Burmistrza, Sołtys, Radnych Gminnych, Radnego Powiatowego oraz członków Rady Sołeckiej.

Spotkanie standardowo rozpoczęło się od zgłaszania bieżących problemów. Część z nich powtarzana jest od wielu lat, a co za tym idzie, od wielu lat są one nierozwiązane. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. odwodnienie Podjarek, remont i zamknięcie ulicy Nad Skawą, poszerzenie ulicy Starowiejskiej na ciasnym zakręcie, udrożnienie rowów w wielu miejscach, poszerzenie/zmiana pierwszeństwa na skrzyżowaniu ulic Św. Jana – Długa, poprawa nawierzchni ulic Jagodowa, Złotych Kłosów, Nad Skawą.

Jednak właściwym tematem zebrania był podział Funduszu Sołeckiego, który w tym roku wynosił trochę ponad 55 tyś zł. Pani Sołtys wraz z Radą Sołecką zaproponowała, a by te środki w całości wykorzystać na stworzenie miejsca rekreacji nad rzeką Skawą. Miejsce to miało by powstać pomiędzy Krowim Mostem a boiskiem LKS. Po bardzo wielu uwagach, doszło do głosowania. Za wyżej wymienionym pomysłem nie było żadnego głosu poparcia. Słowem komentarza: budowanie czegokolwiek w korycie rzeki jest bardzo problematyczną sprawą, począwszy od projektów, pozwoleń od Wód Polskich, budowy, utrzymania bieżącego, jak i sprzątania po powodziach. Kwota ta byłaby tylko ułamkiem potrzebnych funduszy. Z braku innych propozycji wysuniętych przez Radę i Sołtys, mieszkańcy uzgodnili, aby pieniądze przeznaczyć na: dofinansowanie OSP w kwocie 5 tyś. złotych, odwodnienie rejonu ulicy Starowiejskiej (kwota 15 773,50 zł), stworzenie placu zabaw dla dzieci przy siłowni powietrznej w okolicach boiska LKS (kwota 35 tyś zł). Część mieszkańców chciała jeszcze rozbicia tej ostatniej kwoty, tak aby jej część przeznaczyć na odbudowę chodnika wzdłuż ul. Św. Jana, ponieważ w przyszłości będzie to jeden z wjazdów na obwodnicę dla mieszkańców – ale ten temat został już pominięty.

Inwestycje, za które jest odpowiedzialna Gmina: odwodnienie okolicy ul. Spacerowej (Podjarki), wyasfaltowanie ulicy Nad Skawą (projekt wraz z realizacją koszt około 300 tyś złotych), poszerzenie zakrętu na ulicy Starowiejskiej, próg zwalniający na ulicy Długiej, połączenie chodnika wzdłuż ulicy Chrzanowskiej w Zatorze wraz z przejściem przez tory. Jak wiemy, wszystkie tematy trwają już parę lat i niektórych końca nie widać, albo nawet początku. Co do listy stworzonej przez mieszkańców poprzez facebooka. Kamień na wyrównanie ulicy Złotych Kłosów ma być wywieziony już w najbliższym tygodniu. Pozostałe rzeczy które zobowiązała się zrobić Pani Sołtys: dokładki do tablic informacyjnych na nekrologi, uzupełnienie tabliczek z nazwami ulic. Rzeczy nie do zrobienia: przystanek autobusowy na Zatorskiej, rejon ulicy Mostowej (za mało miejsca), próg zwalniający na ulicy Dobrej (brak odpowiedniego miejsca), znaki zakazu wjazdu (brak zgody Gminy/Burmistrza), wyrównanie drogi Nad Skawą w kierunku Blichu (teren Zatora). Tematy zgłoszone do wykonania przez inne jednostki: oświetlenie w okolicy ulicy Mostowej/ Nad Skawą (gmina, potrzebny projekt), oświetlenie przejść dla pieszych (ZDW – droga wojewódzka), sterylizacja zwierząt (gmina), asfaltowanie ulic np. Jutrzenki (gmina). Zebranie trwało prawie 2,5 godziny.

Dziękujemy mieszkańcom za dość liczne zebranie się i ożywioną dyskusję na trapiące nas tematy.

Loading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.