Aktualności miejscowe

Próby oszustw

Całkiem nie dawno pisaliśmy o próbie wyłudzenia danych poprzez smsa z prośbą o aktualizacje / dopłatę do mandatu lub przesyłki, który dostał jeden z administratorów. Oczywiście metod wyłudzenia danych wrażliwych jest zdecydowanie więcej, poniżej dwa kolejne przykłady spotkane osobiście na własnym podwórku.

1. Jeśli coś sprzedajesz na OLX i ktoś piszę do Ciebie przez WhatsApp’a, zamiast przez smsa lub OLX, to jest to wielce prawdopodobne, że jest to próba wyłudzenia danych Twojej karty. Jak to rozpoznać? Często ktoś pisze z błędami, bez odmian wyrazów – po prostu tłumaczenie translatorem. Po drugie adres strony jest niepoprawny, właściwy to olx.pl. Po trzecie, zakupy na OLX załatwiamy na OLX, a nie w innym miejscu, z jakimiś dziwnymi płatnościami i wysyłkami.

2. Często na fb udostępniamy coś w dobrej wierze, ale nie przyglądamy się dokładnie temu co to jest. Jeśli adres (końcówka .io) prowadzi gdzieś w świat (w naszym przykładzie Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego), to na pewno nie dotyczy porwania dziecka w Mysłowicach (napisane z błędem).

Loading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.